Kam s penězi?

Mnoho z vás řeší otázku „kam efektivně ukládat peníze, aby překonávaly inflaci a zároveň nám i něco vydělaly?“ Na dnešním trhu je mnoho možností, ale která je ta správná? Nachystala jsem pro Vás srovnání, nejčastějších produktů…

Spoření na spořícím účtu?

Tento produkt je vhodný na spoření peněz v krátkodobém horizontu. Třeba pro železnou rezervu je to ideální volba, protože je dostatečně likviditní, peníze máte dostupné ihned. Není zde téměř žádné riziko, to se ale odráží ve zhodnocení tohoto produktu, které nepřekonává ve výsledku ani inflaci. Spořící účty aktuálně nabízejí zhodnocení okolo 2%. Pozor na skryté podmínky. Například některé spořící účty jsou limitované vloženou částkou, takže když budete mít na spořícím účtu větší částku než 100 000 Kč, bude pro vás platná sazba 0,5%.

Stavební spoření?

Stále velmi oblíbený produkt, hlavně z pohledů starší generace. Nicméně bych tenhle produkt neházela úplně do pytle „nebrat“. Protože stále je tam možnost vzít si ze stavebka úvěr ze stavebního spoření, který je většinou výhodnější než klasický spotřebitelský úvěr v bance. Proto když šetříte na například rekonstrukci bytu, koupi družstevního bytu, nebo „akontaci hypotéky“ a už dopředu víte, že v tom horizontu nemáte šanci si tyto peníze naspořit, je stavebko jednou z možností. Nejefektivnějšího spoření dosáhnete, když vložíte 20 000 Kč za rok ( v měsíčním přepočtu 1 666,66 Kč měsíčně ) dostanete od státu 2 000 Kč za rok. U většiny stavebních spořitelen nabízí zhodnocení 1 % až 2 %. Čím je vyšší, tím je to samozřejmě pro vás lepší.

Takže příklad v praxi 1 700 Kč posílám měsíčně na stavebko, za rok tam vložím 20 400 Kč – statní příspěvek je 10% maximálně 2 000 , tzn. 2 000 Kč. Částka se nám úročí 1%

Sečteno podtrženo = za 6 let budu mít 134 133 Kč (vložila jsem 122 400 Kč)

Investice do otevřených podílových fondů?

Pojem podílové fondy je v dnešní době už velmi známý a oblíbený. Je to jednoduchý investiční nástroj. Spravován investiční společností, která dle předem určené strategie zhodnocuje investice vložené do fondu na finančních trzích.
Volení strategie je na vás, můžete volit mezi konzervativní strategií, vyváženou strategií, nebo dynamickou strategií.
U investice s dynamickou strategií je očekávané zhodnocení kolem 8%, které vychází z historických hodnot. V rámci tohoto zhodnocení musíme počítat s jistým rizikem investice, dá se sice z velké části omezit, ale bohužel se nedá vyloučit. S touto investicí je spojen také vstupní poplatek, který je ve výši 2-3% z cílové částky. výhodou je, že pokud investujete déle než 3 roky, nemusíte výnos danit.

Když si vypočítáme ilustrativní příklad stejný jako u stavebního spoření investici 1 700 Kč měsíčně tentokrát na 12 let – tedy 2 cykly stavebního spoření. U investice je očekávané zhodnocení o zhruba 77 tisíc vyšší.

Do povědomí se letos dostávají i ETF investice, těm se budu věnovat samostatně v dalším článku.
Všechny tyto produkty se odvíjejí od nastavení vašeho finančního plánu.
Pokud vás tohle téma zajímá a hledáte to správné řešení pro přiblížení vašich cílů, neváhejte mě oslovit…

Sdílet

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.